mindheart.eu
ruta@kavaliauskiene.lt

Kaip susiplanuoti dieną produktyviam darbui ir poilsiui

Kaip susiplanuoti dieną produktyviam darbui ir poilsiui

Mūsų dienos dažnai būna neproduktyvios dėl to jog neturime plano arba jo nevykdome. Nesvarbu ar dirbame iš namų ar iš „ofiso“, neturėdami tikslaus (ar bent apytikslio) darbo plano galime pakliūti į „produktyvaus atidėliojimo“ pinkles.

Neturėdami efektyvių įpročių galime iššvaistyti daug laiko neesminėms, nesvarbioms ar net žalingoms veikloms. Tada ir jaučiamės nekaip ir rezultatas nekoks. Efektyvesniais tapti galime skaitydami literatūrą, klausydami seminarų ir dalyvaudami mokymuose. Tačiau, kodėl vis tiek niekas iš esmės nesikeičia? Dažnai turime per daug informacijos, tačiau nei dalies jos neintegruojame į kasdienę veiklą.

Teorija ir praktika rodo jog vienas iš paprastų ir labai efektyvių įrankių padedančių nudirbti darbus ir dirbant neišsekti yra veiklos planavimas (nesvarbu ar jaučiamės kupini energijos ar nesugebame išsiversti iš lovos). Pilnavertės dienotvarkės susidarymas, jos laikymasis ir nuolatinis atnaujinimas pagal savo poreikius yra raktas į efektyvią dieną ir darbo bei asmeninių tikslų siekimą.

Kasdienės dienotvarkės planavimo pavyzdys (atsisiųsti):
Planuotojas LT Simple
Šioje dienotvarkėje rasite šešis pagrindinius punktus:

Data: pradėti keisti savo įpročius galime dabar. Mums nereikia laukti pirmadienio ar naujų metų. Gyvenimas per trumpas.
Citata: kartais gera citata įkvepia ir padeda nusiteikti dienai. Kartais jos nereikia nes ir taip esam nusiteikę, o kartais ir ji nepadeda – tada geriausia pereiti prie darymo.
Planas: darbų išskirstymas ir veiklos planavimas kas valandą leidžia neužsisėdėti prie vienos veiklos tol kol nieko nebematom ir nebejaučiam nieko išskyrus pyktį ir alkį.
Darbai: darbų prioritizavimas leidžia nuspręsti kur šiandien koncentruosimės ir kreipsime daugiausiai laiko ir resursų, kokios veiklos antrinės ir kokios paskutinės. Nenaudingų ir neefektyvių darbų nedarymo suplanavimas leidžia apsispręsti ko atsisakysime ir skirti daugiau laiko norimoms efektyvioms veikloms.
Įkrova: visą dieną mes naudojame savo organizmo resursus. Atstatomųjų veiklų suplanavimas leidžia atkurti resursus ir atgauti organizmo pusiausvyrą.
Refleksija: dienos pabaigoje svarbu peržvelgti savo dieną – kurie dienotvarkės punktai įvykdyti, kurie ne, kuriuos verta perkelti, o kuriuos tiesiog išbraukti. Taip pat naudinga atspindėti savo emocinę ir fizinę savijautą bei lydinčias mintis, arba šiaip kokią genialią mintį užsirašyti.

Pateikiu netobulo žmogaus, netobulą, bet pakankamai gerą dienotvarkės pavyzdį:
FullSizeRender

Dirbant nepamirškime ilsėtis ir reguliariai atstatyti organizmo resursus. Poilsis nebūtinai turi būti išvyka į SPA, efektyvų poilsį galime rasti ir savo duše. Pavyzdyje pastebėsite, jog aš karštą dušą įtraukiau į energijos įkraunančias veiklas. Dušas gali būti ir resursus eikvojantis ir resursų pridedantis. Jeigu mes duše nuolat galvoje sukame problemas, planus ir t.t., mes jaučiame atitinkamas emocijas ir mūsų kūnas atitinkamai reaguoja (info apie šį mechanizmą). Nors išorinių stresorių nėra – mes palaikome vidinę fiziologinę streso reakciją vidiniais stresoriais (mintimis). Tokiame duše nejaučiame vandens ant kūno, neužuodžiame šampūno kvapo, neatsipalaiduojame, o gal net labiau įsitempiame. Tačiau, jei apsisprendžiame jog duše neplanuosime ir neruminuosime ir nuo kylančių planų ir kitų minčių vis perkeliame dėmesį į dušo keliamus malonius pojūčius – pailsiname tiek mintis tiek kūną (info apie šį mechanizmą).

Sėkmė nėra didelių darbų pasekmė. Sėkmė yra mažų pakartotinių žingsnelių rezultatas. Savęs ugdymas ir efektyvesnis gyvenimas prasideda nuo asmeninės disciplinos ugdymo. Niekas mūsų aplinkoje nepasikeis jeigu mes nekeisime savo mąstymo ir elgesio. Kaip atlikti savo darbus Jūs puikiai žinote, jūs esate savo srities specialistas. Tam, kad išlaikytume organizmo pusiausvyrą ir būtume sveiki dabar ir rytoj, mums svarbu ne tik darbus atlikti, bet juos ir suplanuoti bei subalansuoti su atpalaiduojančiomis ir energizuojančiomis veiklomis.

Trys skirtingos dienotvarkės planavimo versijos parsisiuntimui ir naudojimui:

KASDIENIO PLANAVIMO ĮRANKIS KASDIENIS

PLANAVIMO ĮRANKIS KAI JAUČIAMĖS LIŪDNI, NUVARGĘ IR NEMOTYVUOTI 

PLANAVIMO ĮRANKIS PUSIAUSVYRAI IR SVEIKATAI PALAIKYTI
 
 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *